Autoritățile locale alocă anual sprijin financiar parohiilor din satele comunei. În anul 2020 resursele financiare alocate au fost folosite de parohiile beneficiare pentru:

-continuarea lucrărilor la biserica “Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica și Pogorârea Sfântului Duh” din satul Corlătești (73.700 lei); -continuarea lucrărilor la biserica “Sfântul Alexie și Sfântul Mina” din satul Dâmbu ( 81.300 lei);

– realizarea clopotniței și împrejmuire la biserica Buna Vestire din satul Moara Nouă (35.000 lei). Din bugetul local au mai fost alocate sume pentru:

– realizarea aleilor betonate și accesului în toate cimitirele din satele comunei (68.214 lei);

– realizarea împrejmuirii cimitirului nou pentru parohiile Dâmbu și Corlătești (68.625 lei);

– realizarea studiilor de specialitate pentru restaurarea bisericii monument istoric Sf. Nicolae din satul Corlătești.

În perioada următoare eforturile autorităților locale se vor concentra pe alocarea sprijinului financiar pentru reabilitarea bisericii din satul Berceni, pregătirea cererii de finanțare pentru restaurarea monumentului istoric biserica Sf.Nicolae din satul Corlătești și predarea cimitirului nou către parohiile Dâmbu și Corlătești.