În data de 29 august comuna noastră, reprezentată de primar ec.Cosmina-Ramona PANDELE, a făcut parte din delegatia care a participat la întâlnirea de lucru cu premierul României, domnul Nicolae-Ionel CIUCĂ, în contextul consultărilor periodice derulate de Guvern cu reprezentanții administrației publice locale.
Guvernul și reprezentanții administrației publice locale au încercat prin intermediul acestor discuții să identifice soluții care să ofere comunităților locale sprijinul de care au nevoie pentru implementarea programelor guvernamentale/europene în beneficiul cetățenilor și pentru soluționarea problemelor cu care se confruntă. Discuţiile s-au axat pe continuarea programelor de care beneficiază copiii din învăţământul preşcolar şi elevii, asigurarea funcţionării spitalelor publice, furnizarea de energie în sistem centralizat, majorarea bugetelor pentru investițiile în infrastructura comunităților locale şi implementarea reformelor prevăzute în Planul Național de Redresare și Reziliență.