Mozaicul de Berceni

1
2
3
4
5
6
7
8
91
92
93
94
previous arrow
next arrow

Principala sursă de inspirație a dezvoltării unui meșteșug local a venit de la femeile din mediul rural ce nu dețin un mijloc care să le faciliteze accesul la un loc de muncă în mediul urban. Astfel, în cadrul Centrului Multicultural din Comuna Berceni a fost conceput un loc în care femeile din comuna noastră au avut posibilitatea să învețe un meșteșug și să dobândească aptitudini deosebite, bucurându-se de o preocupare frumoasă şi relaxantă şi de lucrările pe care le creează.

Unul dintre obiectivele cheie urmărite a fost acela de a ajuta la dezvoltarea comunității, dar și a persoanelor ce fac parte din grupuri vulnerabile. Astfel a luat naștere mozaicul de Berceni, realizat cu migală şi talent de femeile din comuna noastră. Produsele unice, lucrate manual de aceste femei, includ obiecte decorative dar și picturi tradiționale.