Sistem de canalizare în comună și stații de epurare

previous arrow
next arrow
Slider

Lucrarea de canalizare estimată la aproximativ  5.000.000 Euro pentru  toată comuna, nu putea fi  finanțată din bugetul local, astfel că au  fost începute demersurile pentru întocmirea dosarelor în vederea  obținerii de finanțări, pe diferite linii de finanțare identificate.  După evaluarea documentației depuse, finanțarea a fost asigurată în  întregime prin programul PNDL 2. După semnarea, în februarie 2018, a  contractului cu Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației  Publice de către primarul comunei ec. Pandele Cosmina, prin care se  asigură finanțarea sistemului de canalizare pentru toate satele din  comuna Berceni cu suma de 22.211.144 lei (aproximativ 5.000.000 euro)  și finalizarea procedurii de achiziție din sistemul electronic de  achiziții publice (SICAP), în luna mai s-a emis ordinul de începere al  lucrărilor pentru cea mai importantă investiție din comuna noastră.  Autoritățile locale au lucrat intens la acest proiect și într-un timp  record au reușit finalizarea documentației (studii de specialitate,  avize, ridicări topografice, planuri urbanistice zonale,etc),  asigurarea sursei de finanțare (cea mai mare obținută vreodată de  comuna noastră), semnarea contractului de finanțare cu Ministerul  Dezvoltării, atribuirea contractului de execuție și începerea  lucrărilor. Lucrările au început efectiv din luna septembrie din cauza  imposibilității de a interveni asupra solului care a fost foarte afectat
de inundațiile din 2019. Termenul de finalizare și punere în funcțiune  a sistemului de canalizare este anul 2022, prin acest proiect  asigurându-se sistem de canalizare în toate cele 5 sate ale comunei  Berceni, Corlătești, Moara Nouă, Cătunu și Dâmbu, cu 2 stații de  epurare în satele Cătunu și Moara Nouă.